ReLoad 23 Vojarna Luščić

Udruga KA-MATRIX je ove subote u okviru cjelogodišnjeg programa Nova kultura _ Hibridni grad 023 organizirala vođenu šetnju nekadašnjom vojarnom Luščić. Šetnja pod radnim naslovom Reload 023 provedena je pod vodstvom karlovačkog arhitekta Luke Lipšinića a okupljeni su imali priliku prošetati nekadašnjom vojarnom koju danas koristi desetak sportskih udruga i šetači rekreativci iz susjedstva.

Bivša vojarna Luščić odabrana je kao recentni primjer zauzimanja i oplemenjivanja nekada vojnog i nedostupnog, pa zatim zanemarivanog i na kraju donekle raznim javnim i komercijalnim sadržajima revitaliziranog prostora, ali i prostorom za koji je predviđena drastična urbana transformacija kako bi se stvorio novi društveno kulturni i stambeni centar grada Karlovca.
Tijekom trajanja šetnje sudionici su dobili uvidu u povijesti lokacije, nastanku i gašenju vojarne, konstantnom pritisku civilnog društva na vojni kompleks koji je od samog osnutka bio nepoželjan i nikada prihvaćen na toj lokaciji, načinima kojima se pokušavalo stvoriti pritisak i momentu za iseljenje vojarne, trenutnoj situaciji i budućnosti lokacije.
Uz obilazak vojarne sudionicu su razgledali dva prostora koji se trenutno koriste, nekadašnji restoran prenamijenjen u hokejski centar i zgradu koju je Tae Kwon Do klub Prana uredio u centar borilačkih sportova.
Tijekom obilaska sudionici/ce fotografirali su prostor vojarna. Fotografije će biti objavljene u posebnoj galeriji na Facebook stranicama udruge KA-MATRIX.

Vođenu šetnju i popratno predavanje organizirala je i provela udruga KA-MATRIX u okviru godišnjeg programa Nova kultura _ Hibridni grad 023. uz potporu Zaklade Kultura Nova, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Karlovca i Karlovačke županije.

Ideja karlovačkog društveno – kulturnog centra

Na samom početku šetnje Luka Lipšinić upoznao je sudionike s poviješću prostora i ideje izgradnje društvenog centra grada u novonastaloj gradskoj četvrti Novi Centar arhitekta Milana Bijelića. Novo sagrađeni centar kulture trebao se nalaziti na glavnoj karlovačkoj osi koja se proteže od šume Kozjača do Gažanskog polja uz rijeku Kupu. Novi razvoj grada tad je zamišljen po modelu škole Bauhaus, suvremene izgradnje koja predviđa prometnice koje se nalaze ispod javnih površina što se veže na današnje trendove izbacivanje automobilskog prometa iz gradskih središta.
U projekcijama druge polovine 20. stoljeća na Karlovac se gledalo kao grad od 120 tisuća stanovnika. Gradska knjižnica Ivan Goran Kovačić, galerija Vjekoslav Karas, Dom Hrvatske vojske Zrinski (tadašnji Dom JNA) i Historijski arhiv imali su kulturnu namjenu zamišljenu prvotnim planovima u kojima bi se karlovački centar kulture nalazio uz glavnu gradsku os.

Kako za ovaj projekt nije bilo dovoljno financija, a očito niti interesa 1980.ih nestaje ideja društveno – kulturnog centra na lokaciji Novi Centar / Luščić. dolazi do promjene planova s idejom za izgradnju Jugoturbina centra koji bi završavao monumentalnim tornjem / neboderom koji je trebao dominirati svojom okolinom.

Kraj 1990-ih označen je dopuštanjem bilo kakvih ulaganja pa je tu dozvoljena izgradnja Opel servisa, Mc Donaldsa ispred zgrade Suda, niti trgovačkog centra Kaufland kojem je čak prodano i zemljište. Prvotnim planovima niti crkva također nije bila zamišljena no tu se može reći da postoji određena društvena namjena objekta. Sve su to posljedice loših odluka 1990.ih kad se odobravalo bilo kakve investicije.

Vojarna Luščić

Nakon uvoda u povijest i planove izgradnje društvenog i kulturnog središta grada Karlovca sudionici su nastavili šetnju samom vojarnom Luščić. Lipšinić je prisutne upoznao s povijesti čestice: prostor vojarne označen je još u 18. stoljeću kroz tzv. kampanje/preglede za vrijeme Austrougarske kao. schwartzenwald. U 19.stoljeću dobiva katastarsku česticu i zauzima 13.5 hak zemlje koji ostaje dio grada do danas. Godine 1945. vršeno je zračno snimanje prostora koji je tad bio prazan, da bi već 1952. godine tu bila izgrađena vojarna koja ostaje u vlasništvu Ministarstva obrane Republike Hrvatske do 2019. godine. Zanimljivost je da je unutar vojarne bila jedna od najvećih vojnih kuhinja u nekadašnjoj državi u kojoj su se spremali obroci za više vojnih objekata u gradu i okolici.
Vojarna 1990.ih prelazi u vlasništvo Ministarstva obrane Republike Hrvatske koje nije bilo zainteresirano za lokaciju i daljnju vojnu namjenu te 2019. godine prelazi u vlasništvo Grada Karlovca.

Za lokaciju vojarne Luščić u GUP-u se nalaze arhitektonsko urbanistički uvjeti pa je Grad Karlovac shvatio da je provođenje natječaja za ovakav prostor „velik zalogaj” te se javio europskom udruženju Europan koji su iskazali interes. Europan je, naime, udruženje arhitekata mlađih od 40 godina za projektiranje inovativnih stambenih shema na lokacijama širom Europe. Iz Grada Karlovca su dobili povratnu informaciju kako je Europan zainteresiran za ovu ideju. Na natječaj je stigla dvadeset i jedna prijava iz deset europskih zemalja, a pobijedio je jedan hrvatski tim s planom koji iako nije u potpunosti pratio smjernice poziva zadovoljava Europanove propozicije da su autori mlađi od 40 godina.
Pitanje zašto? Europan komisija je smatrala kako su kvalitete predanog rada bile jači argument od ne praćenja natječajnih smjernica, a jedan od razloga je bilo i očuvanje zelenog fonda. Projekt štiti zelene površine dok su drugi pristigli projekti izgrađivali prostor.

Sudionici šetnje podsjetili su se proteklih tribina o revitalizaciji nekadašnje vojarne Luščić na kojima je karlovački profesor Antun Alegro isticao najveće bogatstvo ove lokacije, zeleni fond, drveće koje uključuje ujedno i dva hrasta koji su najstariji u Karlovcu. Ideja za provedbu projekta bila je postići više, a gradeći manje ostavljajući u čim većoj mjeri zelene površine netaknute.

Hokej u Karlovcu?!

Obilazak je nastavljen u prostoru nekadašnjeg restorana koji je danas prenamijenjen u hokejski centar u kojem djeluje Inline hockey klub Karlovac. U hokejskom centru Lipšinić je održao predavanje s video prezentacijama plana izgradnje na široj lokaciji.

Jedan od voditelja kluba i trener David Banay prisutne je upoznao s djelovanjem hokejskog kluba nastalog 2003. godine: “Godine 2017. klub je dobio na korištenje prostor u bivšoj vojarni Luščić. Zajedničkim snagama, uz pomoć članova kluba, obitelji, donatora počelo je uređenje dvorane za inline hokej u kojoj danas treniraju sve selekcije kluba, održavaju se turniri i utakmice prvenstva Hrvatske. Nakon više od godinu dana radova u kolovozu 2018. održan je prvi trening u novoj dvorani. Već 2021. godine održano je u dvorani i europsko u bike polu, dok se uz hokejske turnire svakodnevno održavaju treninzi više grupa mladih hokejaša. Klub trenutno broji više od stotinu stalnih članova i rekreativaca u školi rolanja.”
Napomenuo je kako se radi o jedinom zatvorenom inline terenu u Hrvatskoj što omogućuje treninge i utakmice tijekom cijele godine.

Nakon obilaska hokejskog kluba sudionici su posjetili i uređeni prostor Tae Kwon Do kluba Prana koji osim 300-tinjak članova koriste i karate i kung – fu klubovi. Trener Petar Lukežić spomenuo je kako je u obnovu za materijal utrošeno gotovo 100.000 eura: “Radove su vršili volonterski članovi kluba, gradske tvrtke, brojne organizacije pa čak i pripadnici Hrvatske vojske i braniteljskih udruga. Danas ovu zgradu koristi 300-tinjak sportaša iz više sportskih klubova i sekcija”. O uspjesima Prane i Inline hockey kluba govore brojna odličja koja krase službene prostorije. Udruge su dobile prostor na korištenje od deset godina i nemaju informacije što nakon isteka tog roka. Da podsjetimo uz navedene klubove u prostorima vojarne djeluju i Kick boxing klub Tigar, Hrvatsko planinarsko društvo Martinščak, Sportski penjački klub Bombina, Sportsko rekreacijski klub Pedala Laganini, Udruga ratnih veterana i pripadnika gardijske postrojbe Tigrovi i Sportsko društvo Crossfit Karlovac.

Lipšinić je završio svoje izlaganje zaključcima da se postojeći plan provodi kroz postupak projektiranja buduće osnovne škole i vrtića, a ako će ikada biti nekih izmjena plana, one bi vjerojatno morale ići na usuglašavanje s autorima/cama.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *